Tummy Tuck (ابدومينوپلاستي و پانیکولکتومی)

جراحي کوچک نمودن پستان
سپتامبر 11, 2016
ليفت بدن
سپتامبر 13, 2016

در زماني كه رژيم غذايي و ورزش نتوانند قوس كمري مورد نظر شما را ايجاد نمايند، جراح فوق تخصص پلاستيك تجربه خود در رابطه با كمك به دستيابي به يك شكم صاف و به خوبي قوام يافته را به شما پيشنهاد مي نمايد.

Tummy Tuck (ابدومينوپلاستي) چه مي باشد؟ پانيكولكتومي چيست؟

Tummy Tuck كه همچنين به عنوان ابدومينوپلاستي شناخته مي شود باعث برداشته شدن چربي و پوست اضافي مي شود و در اكثر موارد باعث برقراري و ايجاد مجدد تداوم عضلات جدار شكم مي شود كه از قبل ضعيف شده و جدا شده بوده اند و منجر به ايجاد يك پروفايل شكمي زيباتر و سفت تري مي شود.

پانيكولكتومي كه مي توان به تنهايي يا در همراهي با يكTummy Tuck انجام داد، هر گونه پوست اضافي و بافت كه در زير خط كمري قرار دارد را برمي دارد. اين پوست اضافي بطورتيپيك در نتيجه يك كاهش وزن قابل توجه (45 كيلوگرم يا بيشتر) از طريق رژيم غذايي و ورزش ايجاد مي شود.

پوست آويزان شكم كه به آن pannus يا apron گفته مي شود باعث ايجاد انواعي از مشكلات شامل عدم توانايي براي پوشيدن مناسب لباس ها، دشواري در بهداشت روزانه، عفونت هاي قارچي، ياكيست ها در چين هاي پوستي و درد پايين و پشت، مي گردد. اكثر افراديكه كاهش وزن قابل توجهي داشته اند، داراي ميزان هاي بزرگي از چين هاي پوستي بزرگ و شل در اطراف شكم مي باشند كه به صورت آويزان بوده و در نتيجه كشش طولاني مدت خاصيت الاستيسيتي خود را از دست داده است. بر خلاف Tummy Tuck كه عضلات زيرين را سفت مي نمايد، پانيكولكتومي فقط پوست و چربي اضافي را برمي دارد.

بسياري از افرادي كه وزن قابل توجهي را از دست داده اند داراي ميزان بالايي از چين هاي پوستي شل و سنگين در اطراف شكم مي باشند كه در نتيجه كشش طولاني مدت پوست، به صورت آويزان درآمده و الاستيسیتي خود را از دست داده است. اين پوست اضافي مي تواند منجر به راش هايي در بالاي منطقه پوبيك(شرمگاهي) و در امتداد كشاله ران و لگن بشود. پانيكولكتومي ارائه كننده خلاصي از اين نشانه ها براي بهتر شدن سلامت و ظاهرشما ميبا شد.

آيا من كانديد Tummy Tuck(ابدومينوپلاستي) مي باشم؟آيا من كانديد پانيكولكتومي مي باشم؟

كانديداهاي ايده آل براي جراحي Tummy Tuck آن دسته از افرادي مي باشند كه داراي يك تركيبي از پوست شل يا اضافي بر روي شكم خود و يا چربي اضافي شكمي مي باشند. . تقريبا تمامي زنانيكه بچه دار مي باشند داراي درجاتي از شلي عضله شكمي مي باشند. هر كدام از اين موارد يا هر سه مورد مي تواند توسط جراحي Tummy Tuck اصلاح شود.

جراحي Tummy Tuck در موارد زير يك گزينه خوب براي شما مي باشد:

 • شما از لحاظ فيزيكي سالم و در يك وزن پايدار باشيد
 • شما داراي انتظارات واقع بينانه باشيد
 • غير سيگاري باشيد
 • شما در رابطه با اينكه شكم شما خيلي بزرگ است، ناراحت باشيد

كانديداهاي پانيكولكتومي بطورتيپيك افرادی می باشند که از چاقي در رنج بوده و اخيرا كاهش وزن قابل توجهي را تجربه نموده اند يا اينكه از موضوعات بعد از حاملگي همراه با چربي اضافي واقع در زير خط كمري در رنج مي باشند. شما در موارد زير ممكن است كانديد پانيكولكتومي باشيد:

 • چربي اضافي كه باعث مشكلات سلامتي بشود كه شامل مشكلات پشت، زخم شدن پوست، راشها، اختلالات پوستي
 • وزن شما حداقل براي يك سال ثابت بوده باشد
 • شما در برنامه مناسب ورزشي و غذايي شركت داشته باشيد
 • غير سيگاري باشيد
 • داراي ديد مثبت و اهداف واقع بينانه اي براي آنچه كه پانيكولكتومي مي تواند انجام دهد، باشيد
 • به يك سبك زندگي سالم شامل تغذيه مناسب و ورزش متعهد باشيد

بهترين راه براي تعيين اين كه آيا شما كانديد عمل جراحي Tummy Tuck يا پانيكولكتومي مي باشيد از طريق يك مشاوره با يك فوق تخصص جراحي پلاستيك صورت مي پذيرد.

چگونه من براي Tummy Tuck(ابدومينوپلاستي)و يا پانيكولكتومي آماده شوم؟

آماده سازي شما براي عمل جراحي Tummy Tuck و يا پانيكولكتومي شامل يك مشاوره با جراح فوق تخصص پلاستيك دررابطه با وضعيت سلامتي خود، علايق وسبك زندگي مي باشد.

براي اطمينان از بهترين نتايج از عملTummy Tuck يا پانيكولكتومي براي بحث وگفتگو در موارد زير آماده باشيد:

 • چرا شما مي خواهيد جراحي را انجام دهيد، انتظارات شما و نتيجه مورد نظر شما
 • وضعيت باليني، آلرژي هاي دارويي و درمان هاي طبي
 • وضعيت داروهاي مصرفي فعلي، ويتامين ها، مكمل هاي گياهي، الكل و تنباكو
 • جراحي هاي قبلي

همچنين جراح فوق تخصص پلاستيك شما هر گونه وضعيت هاي سلامتي موجود از قبل يا فاكتورهاي خطر را بررسي مي نمايد

 • فتوگرافي براي پرونده باليني شما انجام مي دهد
 • گزينه ها را با شما در ميان مي گذارد و يك مسير درماني را توصيه مي كند
 • نتايج احتمالي Tummy Tuck و هر گونه خطر يا عارضه بالقوه را بيان مي كند
 • درخواست آزمايش خون و يك نوار قلبي را مي دهد
 • از شما درخواست مي كند كه مصرف فراورده هاي محتوي آسپيرين براي دو هفته قبل از عمل جراحي قطع نماييد.

چگونهTummy Tuck(ابدومينوپلاستي) انجام مي شود؟

در يك Tummy Tuck سنتي يك برش افقي دقيقا در بالاي خط موي پوبيس(شرمگاهي) داده مي شود. طول اين برش شكمي تحتاني توسط ميزان پوست اضافي تعيين مي شود.

سپس پوست تا دنده ها بلند مي شود، عضله سفت مي شود و ناف در سر جايش قرار داده مي شود و پوست اضافي برداشته مي شود. همچنين جراح فوق تخصص پلاستیک شما ممكن است براي رسيدن به بهترين نتايج، توصيه به توام نمودن ليپوساكشن باTummy Tuckنمايد.

در آندسته از مواردي كه پوست شل به سمت پشت گسترش يافته است، مي توان انسيزيون را تا منطقه پشت گسترش داده و يك ابدومينوپلاستي دورتادوري(circumferential) انجام داد.

جراحيTummy Tuck عموما تحت بيهوشي عمومي انجام مي شود و گاها مي توان به صورت سرپايي يا همراه با يك شب بستري آنرا انجام داد. خود عمل جراحي در عرض 4-2 ساعت انجام مي شود. در اكثر موارد از درن ها استفاده مي شود و چندين روز بعد از عمل جراحي خارج مي شوند.

پانيكولكتومي چگونه انجام مي شود؟

پانيكولكتومي ممكن است به صورت يك عمل جراحي تكي يا توام شده باTummy Tuck انجام شود. همچنين ممكن است اين عمل جراحي با ديگر جراحي هاي شكمي از قبيل هيستركتومي(برداشتن رحم)، ترميم ديواره شكم يا ترميم فتق انجام شود. در زمانيكه به تنهايي انجام شود، پانيكولكتومي فقط پوست و چربي آويزان را برمي دارد و يك عمل جراحي زيبايي نمي باشد.

عمل جراحي تقريبا 5-3 ساعت طول مي كشد و دربرگيرنده يك برش دقيقا در بالاي منطقه پوبيك(شرمگاهي) است كه به سمت خارج به لگن گسترش مي يابد. طول برش شما به ميزان پوستي كه قرار است برداشته شود بستگي دارد. برحسب اندازهpannus، ناف ممكن است به سمت پايين كشيده شود يا اينكه به طور كامل همراه با پانيكولكتومي برداشته شود. جراح فوق تخصص پلاستیک شما در اين مورد در مشاوره قبل از عمل جراحي با شما صحبت مي نمايد.
پانيكولكتومي بر حسب شرايط ويژه جراحي شما به صورت يك عمل جراحي سرپايي يا نيازمند يك شب بستري در بيمارستان انجام مي شود.

انواع مختلف Tummy Tuck (ابدومينوپلاستي) چه مي باشند؟

سه نوع مختلف از عمل جراحيTummy Tuck وجود دارد. درجه پوست شل، چربي اضافي يا شلي عضلات جدار شكم در همراهي با با يك مشاوره كامل با جراح فوق تخصص پلاستيك شما، تعيين كننده است كه يك ابدومينوپلاستي سنتي يا كامل، يك اندومينوپلاستي پارشيل یا ميني يا يك ابدومينوپلاستي دورتادوري آيا براي شما مناسب است يا نه.

در رابطه با اين سه گزينه مي توان گفت:

ابدومينوپلاستي كامل: يك ابدومينوپلاستي كامل نيازمند يك برش در بالاي خط موي پوبيس، يك برش در اطراف ناف و سفت نمودن عضلات جدار شكم(يك جفت عضله كه به صورت عمودي از بالا به پايين جدار شكم قرار دارد) مي باشد. سفت نمودن عضلات و برداشتن پوست مهمترين مرحله در بهبود بخشيدن به شكل شكم مي باشد. همچنين ممكن است ليپوساكشن در همين زمان انجام شود.

ابدومينوپلاستي ميني يا پارشيل: ابدومينوپلاستي ميني در آن دسته از بيماراني كه داراي تغييرات خفيف تا متوسط خطوط شكم در همراهي با پوست شل اندك و ضعف خفيف ديواره شكمي مي باشند، انجام مي شود. در ميني ابدومينوپلاستي از برش ناف اجتناب مي شود . همچنين ممكن است در همين زمان ليپوساكشن نيز انجام شود.

ابدومينوپلاستي دورتا دوري: شلي پوست يا پوست اضافي يك موضوع سه بعدي است كه نه تنها منطقه شكمي، بلكه همچنين منطقه پشت را نيز درگير مي نمايد. در زمانيكه چربي اضافي قابل توجهي در منطقه پشت نيز وجود دارد, مي توان ابدومينوپلاستي را با ليپوساكشن منطقه پشت و يا يك ابدومينوپلاستي دورتادوري انجام داد.

مزيت ابدومينوپلاستي دورتادوري در اين است كه هم پوست و هم چربي را مي توان در منطقه لگن و پشت برداشته و باعث بهبود سه بعدي در ابعاد و حدود بدن شما شد.

چه نتايجي را من مي توانم انتظار داشته باشم؟

بعد از عمل جراحيTummy Tuck (ابدومينوپلاستي): بر حسب اينكه شما يكTummy Tuck كامل يا پارشيل داشته باشيد، نتيجه كلي به صورت يك حدود شكمي صاف تر و سفت تر است كه به مراتب با نوع بدن شما و وزن شما متناسب مي باشد. ممكن است نتايج نهايي شما در ابتدا توسط تورم و عدم توانايي براي ايستادن كامل تا زماني كه ترميم داخلي شما كامل شود، مخفي گردد.

پروفايل لاغرتر شما بايستي در عرض 2-1 هفته متعاقب جراحي مشخص شود. ممكن است چندين هفته و حتي ماه ها طول بكشد تا نتيجه نهايي مشخص شود.
بعد از پانيكولكتومي: اكثر بيماران در رابطه با نتايج پانيكولكتومي بسيار خوشحال مي باشند. اكثريت بیماران چيزي در حدود 5 – 5 /2 كيلوگرم وزن را ازدست ميدهند. شما متوجه مي شويد كه لباستان به مراتب راحت تر پوشيده مي شود. همچنين تعدادي از بيماران متوجه مي شوند كه بهداشت فردي و فعاليت فيزيكي راحت تر شده است. در حاليكه چند ماهي بعد از جراحي لازم است تا نتايج نهايي درك شود، در صورتيكه وزن شما ثابت باقي بماند، شكل جديد بدن شما دائمي خواهد بود. يك منفعت اضافي ديگر در اكثر بيماران اين است كه تغييرات در وزن آنها منجر به تجمع در منطقه كمر همانطوريكه در قبل از جراحي اتفاق می افتاد، نمي گردد.
پيگيري توسط يك فوق تخصص جراحي پلاستيك بهترين راه براي اطمينان از نتايج طولاني مدت متعاقب پانيكولكتومي مي باشد.

چه مسائلي در ريكاوري مطرح است؟

بعد از عمل جراحي Tummy Tuck (ابدومينوپلاستي):

متعاقب عمل جراحيTummy Tuck ، محل برش بخيه زده مي شود و بانداژ مي گردد. جراح فوق تخصص پلاستيك شما از يك بانداژ الاستيك يا يك لباس كمپرسيوني براي به حداقل انداختن تورم و حمايت از شكم شما در حاليكه ترميم مي يابد، استفاده مي نمايد.

پيروي از دستورات جراح شما در رابطه با پوشيدن اين لباس كمپرسيوني (در صورتيكه به شما داده شود) و مراقبت از پانسمان در روزهاي بعد از عمل جراحي بسيار مهم مي باشد. همچنين جراح شما بهترين پوزيشن براي نشستن يا خوابيدن جهت كاهش درد را به شما خواهد گفت.

جراحيTummy Tuckبه صورت سرپايي يا با يك شب بستري انجام مي شود. اگر جراحي Tummy Tuck شما به صورت سرپايي انجام شود، شما بايستي يك نفر را به عنوان همراه داشته باشيد تا شما را به منزل برگردانده و در اولين شب متعاقب جراحي در كنار شما باشد.

شما بايستي از ورزشهاي كششي براي 6-4 هفته، تا زماني كه روند ترميم شما كامل مي شود، اجتناب كنيد و به علاوه احتمالا لازم است كه براي اطمينان از ريكاوري و نتايج تا يك ماه به سر كار نرويد. جراح زيبايي شما به تعيين ريكاوري بر پايه وضعيت فردي شما كمك خواهد كرد.

بعد از پانيكولكتومي:

متعاقب پانيكولكتومي، جراح شما دستورات لازمه در رابطه با حمام گرفتن را به شما خواهد گفت. لازم است كه شما از فعاليت هاي كششي براي چند هفته اجتناب كنيد اما اكثر افراد در عرض 2 هفته بعد از عمل جراحي به سر كار خود بازمي گردند. هر گونه بخيه بر روي پوست در عرض يك هفته برداشته مي شود و بخيه هاي عمقي تر به صورت جذبي مي باشند.

آيا Tummy Tuck (ابدومينوپلاستي) و پانيكولكتومي ايمن است؟

تمامي اعمال جراحي داراي درجاتي از خطر مي باشند.
خطرات احتمالي اعمال جراحيTummy Tuck و پانيكولكتومي شامل:

 • خونريزي(هماتوم) عفونت تجمع مايع
 • ترميم ضعيف زخم اسكار ناخوشايند خطرات بيهوشي
 • بي حسي يا تغييرات در حس پوست تغيير رنگ پوست و يا تورم طول كشيده نكروز چربي
 • باز شدن عمده زخم عدم تقارن شلي راجعه پوست
 • درد( احتمالا پابرجا) ترومبوز وريد عمقي (لخته هاي خوني) عوارض قلبي و ريوي
 • تورم پابرجا در پاها آسيب عصبي احتمال نياز به جراحي بازبيني