درمان وریدی ( اسکلروتراپی ، درمان واریکوز )

جراحی بعد از كاهش وزن قابل توجه
سپتامبر 13, 2016
برداشت مو با لیزر
سپتامبر 13, 2016

 درمان وریدی چه می باشد؟

اگر شما از تورم و ناراحتی ناشی از بیماری وریدی ، وریدی های واریکوزه، یا وریدهای spider در رنج می باشید، بدانید که تنها نیستید. تخمین زده می شود 60-30 درصد بالغین از این وضعیت عموما ناراحت کننده و گاها دردناک که می تواند باعث دشواری در راه رفتن و ایستادن شود،دررنج باشند. جراحان فوق تخصص پلاستیک ارائه کننده آخرین نو آوری ها در درمان وریدی برای نتایج بهینه در مراقبت از پوست شما می باشند .

i_varicose-vein_bef-after_01-1

آیا من کاندید درمان وریدی می باشم ؟

کاندیداهای خوب برای درمان وریدی افراد با وریدهای واریکوزه یا spider می باشند که دارای دیدگاه مثبت و اهداف ویژه و واقع بینانه در ذهن برای بهتر شدن ظاهر خودشان میباشند. اگر شما باردار یا مادر شیرده می باشید یا اینکه محدود به بستر می باشید، شما برای درمان وریدی که به آن اسکلروتراپی گفته می شود مناسب نمی باشید. در مورد زنان باردار، جراح فوق تخصص پلاستیک شما به شما توصیه می نماید که حداقل برای 3 ماه بعد از زایمان صبر نمایید و بعد از آن شما می توانید این عمل جراحی را در نظر بگیرید. اگر شما شرح حالی از لخته شدن خون در پا ها را در گذشته دارید، مناسب بودن شما برای درمان بر پایه وضعیت اندام و علت ایجاد لخته تعیین می شود. بهترین راه برای تعیین اینکه شما کاندید درمان وریدی می باشید از طریق مشاوره با یک فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت می پذیرد.

چگونه من برای درمان وریدی آماده شوم ؟

آماده سازی شما برای درمان وریدی شامل:

 • یک ارزیابی بالینی
 • مصرف داروهای خاص یا تنظیم داروهای مصرفی فعلی
 • توقف سيگار كشيدن
 • اجتناب از آسپيرين و داروهاي ضد التهابي و مكمل هاي گياهي كه باعث افزايش خطر خونريزي مي شوند
 • فتوگرافي از مناطق مورد نظر در قبل و بعد از درمان جهت ارزيابي وضعيت پيشرفت درمان

درمان وريدي چگونه انجام مي شود؟

هدف هر گونه عمل جراحي درمان وریدی كاهش علائمي است كه وريدهاي واريكوزه و spider مي توانند ايجاد نمايند، تا باعث بهتر شدن ظاهر كلي شما بشوند. درمان وريدي عموما به صورت سرپايي انجام مي شود، اما شما بايستي كسي را به عنوان همراه داشته باشيد تا شما را به خانه برگرداند.

يك طيف وسيعي از درمانها براي وريدهاي واريكوزه و spider  از درمان ليزر با حداقل تهاجم تا برداشتن جراحي واريكوزيت هاي بزرگتر وجود دارد. جراح فوق تخصص پلاستيك شما بهترين روش درماني كه براي شما مناسب مي باشد را به شما پيشنهاد مي نمايد.

انواع مختلف درمان وريدي چه مي باشد؟

انواع مختلف درمان وريدي كه توسط فوق تخصص جراحي پلاستيك پيشنهاد ميشود شامل:

1)     جورابهاي فشارنده :

اينها محافظه كارترين درمان براي بيماري وريدي، وريدهاي واريكوزه و وريدهاي spider مي باشد. جورابهاي واريس كه به طور مناسبي پوشيده شوند در زمانيكه وريدها باعث درد يا علائم ناراحت كننده اي بشوند، مفيد مي باشند. اين جورابها را مي توان در فروشگاه هاي تجهيزات پزشكي يا داروخانه ها خريداري نمود.

2)     اسكلروتراپي:

از اين روش درماني از سال 1930 استفاده شده است و شامل تزريق مستقيم يك محلول به درون وريد مي باشد. محلول باعث تحريك لايه داخلي رگ شده و باعث تورم و لخته شدن وريد مي گردد. با گذشت زمان اين عروق به بافت اسكار تبديل شده كه به تدريج از ديد محو مي شود. اين روش ساده و نسبتا ارزان قيمت مي باشد و در مطب قابل انجام است.

3)     درمان فوتوديناميك:

از نور شديد ضرباندار براي درمان وريدهايspider كوچك، اندازه هاي خاصي از وريدهاي واريكوزه و نشانه هاي عروقي هنگام تولد استفاده    مي شود. اين درمان در زمانيكه اسكروتراپي يا درمان ليزر به طور موثري وريد متسع را درمان نكرده است ممكن است توصيه شود. براي درمان مناسب مناطق درگير به  6-1 جلسه درمان نياز مي باشد.

4)     درمان ليزر:

درمان ليزر با حرارت دادن عروق و نابود نمودن آنها بيشتر از همه براي عروق خوني صورت و پاها مناسب است.

5)     ليگاسيون جراحي/ استريپينگ:

وريدهاي واريكوزه شديد نيازمند يك رويكرد جراحي مي باشند كه در آن وريد متسع شده يا برداشته شده يا از طريق يك برش كوچك در پوست گره زده مي شود و مسدود مي گردد. اين عمل جراحي در بيمارستان توسط جراح عروق انجام مي شود.

چه مسائلي را من مي توانم انتظار داشته باشم؟

نتايج درمان وريدي بر حسب تكنولوژي يا درمان تجويز شده براي شما تفاوت دارد. تكنولوژي هاي درمان وريدي و درمانهاي در دسترس در حال پيشرفت سريعي مي باشند و ممكن است شما با پيشرفت هايي كه توسط اقدامات نسبتا ساده اي به دست مي آيد شگفت زده شويد.

اكثر بيماران خلاصي فوري و طولاني مدت در رابطه با درد همراه با وريدهاي واريكوزه و همينطور ظاهر بهتر پاهاي خودشان را تجربه مي نمايند. پيگيري توسط يك فوق تخصص جراحي پلاستيك بهترين روش براي اطمينان از نتايج طولاني مدت متعاقب درمانهاي وريدي مي باشد.

چه مسائلي در ريكاوري مطرح است؟

ريكاوري شما متعاقب درمان وريدي بر حسب نوع روش درماني كه شما داشته ايد متفاوت است. از شما درخواست مي شود كه جوراب واريس بپوشيد. اكثر افراد قادر به بازگشت به خانه در همان روزي كه درمان را دريافت مي نمايند مي باشند و تشويق مي شوند تا راه رفته و ديگر فعاليت هاي سبك را انجام دهند. در كل، شما قادر خواهيد بود تا در عرض چند روز به سر كار و فعاليتهاي معمول خود بعد از درمان وریدی، بازگرديد و بايستي تا حدودي از نظر فعاليت فيزيكي فعال باشيد تا از عوارض اجتناب نموده و باعث بهتر شدن وضعيت گردش خون بشويد. لازم است كه جوراب واريس بين 6-2 هفته بعد از اكثر روش هاي درماني پوشيده شود و براي چندين هفته از فعاليت هاي شديد اجتناب نماييد.

آيا درمان وريدي ايمن است؟

تمامي روش ها دربرگيرنده درجاتي از خطر مي باشند. عوارض جانبي احتمالي متعاقب روش هاي درمان وريدي شامل:

 • اسكار ناخوشايند
 • خونريزي(هماتوم)
 • عفونت
 • ترميم ضعيف محل برش ها
 • تغيير در حس پوست
 • حساسيت پوست
 • زخم شدگي
 • احتمال نياز به جراحي بازبيني
 • آلرژي به چسب يا جنس بخيه، چسب ها، فرآوردي هاي موضعي
 • نامنظمي در حدود پوست
 • تغيير رنگ پوست و تورم
 • درد كه ممكن است پا برجا باشد
 • نياز به درمان تزريقي بيشتر
 • آسيب به ساختارهاي عمقي تر از قبيل اعصاب و عروق خوني و عضلات (ممكن است موقتي یا دائمي باشد)